Güzel Sanatlar Fakültesi

İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı (İngilizce)
 İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’nın Başvuru Süresi Uzatıldı!


İGA İstanbul Havalimanı tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen İGA ART Sanat Projeleri Yarışması’na katılım için son başvuru tarihi, 16 Haziran Pazar’a kadar uzatıldı.


Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı İGA İstanbul Havalimanı, bölgenin en önemli küresel aktarma merkezi olmasının yanı sıra farklı kültürlerin karşılaştığı ve etkileşime girdiği bir sanat merkezi olma misyonunu farklı projelerle sürdürüyor. Bu projelerden biri de İstanbul’un kültür ve sanatla harmanlanmış kimliğiyle Anadolu coğrafyasının kültürel hafızasını farklı kültürlerle buluşturmayı amaçlayan İGA ART Sanat Projeleri Yarışması. Kamusal alanı yarışmalara açarak son derece demokratik bir model sunan ve bu yıl ikinci kez düzenlenen yarışmanın son başvuru tarihi, tüm ülkemizi sarsan deprem felaketi nedeniyle 16 Haziran’a dek uzatıldı.

GA ART’ın ressam ve akademisyen Prof. Dr. Hüsamettin Koçan’ın öncülüğündeki dokuz kişilik seçici kurulunda resimden heykele, mimariden eleştirmenliğe, küratörlükten akademisyenliğe kadar sanatın her alanında emek veren isimler bulunuyor. Prof. Dr. Marcus Graf, Mehmet Ali Güveli, Prof. Gülveli Kaya, Deniz Odabaş, Seçkin Pirim, Murat Tabanlıoğlu, Seyhun Topuz, Nazlı Pektaş’tan oluşan seçici kurul, toplumsal ve sosyal faydayı gözeten bir yaklaşımla projeler üretmek ve yürütmek için güç birliği yapıyor. 

GA ART Sanat Projeleri Yarışması’nda malzeme ve teknik sınırlaması bulunmuyor. Uygulama ya da hazır eserin malzeme ve tekniğinin teklif edilen proje alanının fiziki şartları çerçevesinde kalıcı ve uygulanabilir özelliklerde olması temel kriter. Yarışmanın birincisi olacak eser, yerli ve yabancı milyonlarca izleyiciyle buluşma fırsatının yanı sıra büyük ödül olan 2 milyon TL’yi almaya hak kazanacak. Yarışmada ikinci aşama değerlendirmeye kalan proje sahiplerine ise 50 bin TL katılım bedeli ödenecek.

İGA ART kapsamındaki tüm çalışmalar ve İGA ART Sanat Projeleri Yarışması hakkında detaylı bilgileri https://igaart.istanbul/yarismalar/d1-check-in-bolgesi.html adresinden alabilirsiniz.