Güzel Sanatlar Fakültesi


 Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu’ndan Yeni Makalesi Yayımlandı!


İstanbul Gelişim Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu’nun “Londra’da Bir Aile Müzesi Olan Wallace Collection’un Özellikleri” başlıklı makalesi, ART-icle: Sanat ve Tasarım Dergisi’nde yayımlandı.
Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu’nun “Londra’da Bir Aile Müzesi Olan Wallace Collection’un Özellikleri” başlıklı makalesi, İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) tarafından yılda iki kez yayımlanan, Uluslararası Akademik Hakemli Dergi statüsündeki ART/icle: Sanat & Tasarım Dergisi’nin ikinci sayısında  yayımlandı. 

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Grafik Tasarımı Bölümü’nün değerli öğretim üyelerinden Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu, “Londra’da Bir Aile Müzesi Olan Wallace Collection’un Özellikleri” başlıklı makalesiyle araştırmacılar için 120 yıllık bir müzenin kapılarını aralıyor. 

“Londra’da Bir Aile Müzesi Olan Wallace Collection’un Özellikleri” Üzerine

Çavuşoğlu makalesinde, Londra’da bulunan Wallace Collection Müzesi’nin oluşum süreçlerinden ve müzenin genel özelliklerinden bahsediyor. Wallace Collection Müzesi’nde bizzat gerçekleştirdiği gözlem ve incelemeler ile müze kaynaklarından faydalanarak yazdığı makale, müzede bulunan eserlerin incelemesini de içeriyor. 

Müze, Wallace Ailesi’nin sanat ve sanatçıyı desteklemek için oluşturdukları özel bir koleksiyon olarak biliniyor. Bu koleksiyon, tarihsel süreç içerisinde sanatı ve sanatçıyı destekleyerek, sanatın ve sanatçının özgürleşmesi ve sürekliliği için önemli bir örnek teşkil etmektedir.  

Çavuşoğlu, söz konusu müzenin dünyada eşine rastlanamayacak nitelikte olduğunu vurguladı. Dünyanın en önemli aile koleksiyonlarından biri olduğunu belirterek, birçok devlet resim-heykel müzesinden bile daha geniş kapsama sahip olduğunu ve müzenin sanatı yaymak açısından önemli olduğunu söyledi. Çavuşoğlu, Wallace Collection Londra’nın İngiltere için olduğu kadar dünya için de önemli olduğunu kaydederek tüm sanatseverlerin ziyaret etmesi gereken bir yer olduğunu söyledi.
 
Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu’nun Wallace Collection Müzesi’ni incelediği makalenin tam metnine ulaşmak için lütfen tıklayınız. 
 
Grafik Tasarımı Bölümü’nün değerli öğretim üyesi Prof. Dr. İsmet Çavuşoğlu’nu yeni makalesinden dolayı tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Haberler

Tüm Haberler