Proje Derslerinde Başarılı Tasarımlar

Proje Derslerinde Başarılı Tasarımlar

07.09.2022 Çar 11:24

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ), Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF), İç Mimarlık & İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümleri Yaz Dönemi Tasarım Stüdyosu IV ve Tasarım Stüdyosu V proje derslerinin final jürileri 2 Eylül 2022 Cuma günü, Gelişim Tower 14. Kattaki Tasarım Stüdyosu’nda gerçekleşti.

Proje Derslerinde Başarılı Tasarımlar
Yaz döneminde açılan ve kısa bir zaman dilimi içerisin öğrencilerden beklenen tasarımların gerçekleşmesinin istendiği, dersinin yürütücülüğünü Öğr Gör. İbrahim Erol’un yaptığı Tasarım Stüdyosu V ve yürütücülüğünü Öğr. Gör. Aslı Kırbaş’ın üstlendiği Tasarım Stüdyosu IV derslerinin final jürileri 2 Eylül 2022 tarihinde gerçekleştirildi. Cuma günü saat 09.00’da İstanbul Gelişim Üniversitesi K Blok (Gelişim Tower) 14. katta bulunan tasarım stüdyosunda başlayan jürilerde, öğrenciler farklı konseptlerdeki proje çalışmalarının sunumunu gerçekleştirdi.

Tasarım IV projesinde, Caddebostan’da bulunan iki farklı kütlenin belirlenen işlevlerle tasarlanması; aynı zamanda bu iki kütlenin de tasarımlar dâhilinde birbirine bağlanan bir çözüm üretmeleri istendi. Tasarım Stüdyosu IV projesinde ise, bodrum ve iki kattan oluşan, Nişantaşı’nda bulunduğu varsayılan kütlenin, yine öğrencinin kendisi tarafından belirlenen ticari amaçlı bir yapı işlevine göre tasarlanıp çözüm üretilmesi beklendi.

Tasarım Stüdyosu V ve Tasarım Stüdyosu IV ara jürilerinde jüri üyesi olan Öğr. Gör. İbrahim Erol, projeler ve jüri süreci hakkındaki düşüncelerini şu şekilde dile getirdi:

“2 Eylül Cuma günü, 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizin Tasarım Stüdyosu IV ve Tasarım Stüdyosu V proje derslerinin jürisini gerçekleştirdik. Tasarım V projesinde, öğrenciler kendilerine verilen, Caddebostan’da bulunan iki farklı yapıyı, belirledikleri işlevlerle tasarlarken; bu iki yapıyı da tasarımları dâhilinde birbirine bağladıkları tasarım çözümlerini ve plan, kesit, çizimlerinin yanı sıra, konsept ve malzeme detaylarının bulunduğu paftalarını benim de içinde bulunduğum Öğr. Gör. Aslı Kırbaş ve Öğr. Gör. Minel Kurtuluş,'tan oluşan jüriye sundular. Tasarım Stüdyosu IV projesinde ise öğrenciler, bodrum ve iki kattan oluşan Nişantaşı’nda bulunduğu varsayılan yapıyı, yine kendilerinin belirledikleri ticari amaçlı bir yapı işlevine göre tasarladılar. Yaz okulunda, bu kadar kısa bir süre içerisinde oldukça başarılı projeler ortaya koyan öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Öğrencilerimizdeki bu potansiyelin ortaya çıkarılmasını sağlayan değerli jüri üyelerimize ve diğer öğretim elemanlarımıza da ayrıca teşekkür ediyorum.”