Doç. Dr. Aysun Cançat’ın ‘Net Art’ta İnteraktif Boyut’ Adlı Makalesi Yayımlandı!

Doç. Dr. Aysun Cançat’ın ‘Net Art’ta İnteraktif Boyut’ Adlı Makalesi Yayımlandı!

24.11.2021 Çar 12:27

İstanbul Gelişim Üniversitesi (İGÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi (GSF) Grafik Tasarımı Bölümü Doç. Dr. Aysun Cançat’ın ‘Net Art’ta İnteraktif Boyut’ adlı makalesi sanat bilimleri sitesi Sanatvebilgi.org’da yayımlandı.

kapak

 
‘Net Art’ta İnteraktif Boyut’ adlı makaleni özetinden;
 
‘İnternet; sanat, sanatçı ve sanat eserinde farklı boyutlar kazandırmıştır.  İnternet’in 1990’ların ortalarında kitlesel bir küresel iletişim ağı olarak ortaya çıkmasıyla sanatçılar, bu ağın getirdiği yaratıcı, yenilikçi ve heyecan verici olasılıkları fark etmişler; gerek bireysel gerekse grup çalışmalarıyla ve izleyici ile etkileşimli yeni sanat oluşumlarına girişmişlerdir. İnternet sanatının; dünya sınırlarını ortadan kaldıran, kaydedilebilen, istenildiği zamanda ve şekilde değiştirilip geliştirilebilen ve halen çevrimiçi olarak sanat deneyimlerine ulaşabildiğimiz ve dahil olabildiğimiz mecralar yaratması, sanat tarihsel süreçte dikkat çekici gelişmelerdendir.  Bazen sanat geleneklerini sorgulamak bazen de sosyal, politik ve etik sorunları farklı şekillerde gündeme getirmek amacıyla ortaya konan internet sanat üretimlerinin kullanımı, yeni teknolojilerle artış göstermeye başlamıştır. Bu çalışma; internet sanatının başlangıcından itibaren gelişimine, sanat, sanatçı, sanat eseri ve izleyici bağlamında eşi benzeri görülmemiş sanat biçimleri, interaktif deneyimler yaratması ve adeta bir belge niteliğinde, gerek bireysel gerek toplumsal sorgulamalara götüren alt yapısına dikkat çekmektedir.’
 

2003 yılında faaliyete geçen ‘Sanat ve Bilgi’ dergisi disiplinler arası bir anlayışa sahiptir. ‘Sanat ve Bilgi’ çerçevesinde çağın gereğini yerine getiren, bilimsel bir etkinliğe zemin hazırlamak amacına yönelik olarak öncelikle; sanat ve sanat eğitimi, sanat tarihi, estetik, sanat eleştirisi, arkeoloji ve sanat, sanat sosyolojisi, sanat antropolojisi, sanat psikolojisi, müzecilik, mitoloji ve sanat, sanat kitabı tahlilleri gibi konularla ilgili özgün yazılara ve nitelikli çevirilere yer veren uluslararası bir dergidir. Kasım 2020 itibarıyla ‘Sanat ve Bilgi’ dergisinin 2003-2006 yılları arasında gerçekleşen yayın hayatına ait tüm arşivin tekrar paylaşıma açılması ve okuyucuyla buluşması sağlanmıştır.
 
Derginin 2003-2006 yılları arası metinleri erişime açtığı arşive buradan ulaşabilirsiniz.  
 

Hazırlayan: Arş. Gör. Zeynep Abacı

Adres

Cihangir Mahallesi Şehit Jandarma Komando Er Hakan Öner Sk. No:1 Avcılar / İSTANBUL

Telefon

0212 422 70 00

Fax

0212 422 74 01