TYPO-BAK Fanzin

TYPO-BAK Fanzin

Gelişim Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü Öğr. Gör. H. Merve Güç’ün editörlüğünde, Grafik Tasarımı öğrencilerinin “deneysel tipografi” işlerinden oluşturulmuş bir fanzindir. Deneysellik ile okuyucuya, geleneksel yapıdan farklı bir tasarım deneyimi yaşatmak esas alınmıştır. Bu şekilde tipografi, tasarım süreci içerisinde yeniden değerlendirilerek okunurluğu azaltılmış; metin bilgisi tamamen deneyimleyene bırakılmış; baskı ve yazım hatası gibi görünen kelime/harf grupları tasarlanmıştır. Dergideki “Typo” isminin çıkış noktası da bu hatalı durum üzerine dayandırılmıştır.

Typo-Bak ilk sayısını Nisan ayındaki Fanzineist Festivali ile çıkarmıştır. Tamamen görsel ögelerin bileşkesi ile oluşturulan bu fanzinin diğer sayılarında da çoğunlukla görsel elemanların kullanılacağı ve zaman zaman belli bir konu altında oluşturulacağı bilgisi verilebilir.

Dergide emeği geçen öğrenciler; Adem Aras, Atıf Bilgiç, Arzu Köseoğlu, Batuhan Sarı, Büşra Tiryaki, Cemre Değirmenci, Dilara Çepni, Efe Öcalan, Egemen Coşar, Elçin Gedik, Elif Deli, Elif Hacıoğlu, Emin Sadak, Ezgi Başalmaz, Feyyaz Sönmez, Firdevs Erdemir, Melis Samra, Mert Kocatepe, Muhammet Uçar, Murat Tülü, Saffet Nurşun, Seleme Özkafa, Selin Selen Çalışan, Sultan Yonca, Ümit Şimşek, Kübra Eminoğlu, Yeliz Bilir, Yusuf Bengi.

İlerleyen aylarda dergiyi, daha kapsamlı sayılarıyla üniversite web sayfasından veya Grafik Tasarımı öğrencisi Yeliz Bilir’den e-posta aracılığıyla temin edebilirsiniz.  

typobak@gmail.com